شعار سال
جمعه 04 فروردین 1402
  • 1401/11/05 - 23:39
  • - تعداد بازدید: 69
  • - تعداد بازدیدکننده: 69
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
  • /ZUAx

مراکز آموزش فنی و حرفه ای هیأت امنائی راه اندازی می شود

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، از راه اندازی مراکز آموزش فنی و حرفه ای هیأت امنائی در کنار مراکز ثابت دولتی و آموزشگاه های آزاد خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، «غلامحسین حسینی نیا» در نشست وبیناری با مدیران کل استان ها و حوزه آموزش، بر بهره گیری، جلب و توسعه مشارکت‌های ‌اصناف و خیّرین مهارتی در احداث و اداره مراکز آموزش فنی و حرفه ای تأکید کرد.

وی بیان داشت: با هیأت امنایی شدن مراکز آموزش فنی و حرفه ای در واقع، آموزش های مهارتی به سمت تقاضامحوری سوق می یابد و هیأت امنای هر مرکز که از افراد صاحب نظر در حوزه فعالیت تشکیل شده است؛ خط و مشی های کلی ارائه آموزش های متناسب با نیازکار را بررسی و بر اساس اهداف و برنامه ریزی های تعیین شده توسعه مهارت آموزی در گام دوم انقلاب را فراهم می کنند.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به توسعه اقتصادی دنیای امروز بر پایه نوآوری و خلاقیت، تصریح کرد: هم افزایی و بهره گیری از ظرفیت واحدهای تولیدی و خدماتی در ارائه ی آموزش های مهارتی، گام مؤثری در توسعه چتر مهارتی در کشور می باشد.

وی با بیان اینکه 4 میلیون واحد صنفی درکشور وجود دارد، افزود: از این تعداد، یک میلیون و 400 واحد، توانایی فعالیت در طرح محیط کار واقعی و همچنین راه اندازی مراکز مهارتی هیأت امنایی را دارا می باشند.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، با اشاره به انعقاد تفاهم نامه همکاری با سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، اظهار داشت: همکاری در زمینه توانمندسازی نیروی انسانی شاغل در واحدهای صنعتی و فعال سازی زیرساخت‌های آموزشی مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی، آموزش و تربیت نیروی انسانی ماهر مورد نیاز صنایع کوچک و متوسط، افزایش سطح دانش مدیریتی و مهارتی مدیران و صاحبان صنایع و همکاری در طرح کاربینی مربیان بخش دولتی و خصوصی از اهداف این تفاهم نامه می باشد.

وی یادآور شد: به منظور پیشبرد و هدایت تعهدات طرفین، پس از امضای این تفاهم نامه، کارگروه سیاست گذاری ملی با عضویت نمایندگان طرفین و به ریاست مدیرکل دفتر آموزشگاه‌های آزاد و مشارکت مردمی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور و دبیر معرفی شده از سوی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، تشکیل خواهد شد.

غلامحسین حسینی نیا، با تأکید بر ظرفیت سازی برای مشارکت فعال و مؤثر اصناف و بخش خصوصی در ارائه آموزش های مهارتی در راستای اثربخشی و کارآمدی آموزش های مهارتی و پروژه محوری شدن مهارت ها، اذعان داشت: واحدهای تولیدی و اصناف می توانند با بهره گیری از تسهیلات تبصره 18، بر اساس ماهیت آموزشی خود اقدام به امر تولید یا قبول سفارش و فروش محصولات تولیدی و عرضه خدمات کنند؛ در صورتی که آموزش های ارائه شده آنان، منطبق با استانداردهای شایستگی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور باشد.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، تصریح کرد: دستورالعمل اجرایی جدید «آیین نامه بند (ب) تبصره 75» در راستای کارآموزی و آموزشی اثربخش تر و کارآمدتر با مشارکت مهارت آموز در فرآیند پروژه و محیط کارعملی و همچنین ترغیب بیشتر مهارت آموزان در فرایند یادگیری به واسطه مشخص بودن هدف و نتیجه در آموزش پروژه محور و ارائه چشم انداز روشنی از آینده به مهارت آموز تدوین، تصویب و ابلاغ شده است.

وی اذعان داشت: در این دستورالعمل، درآمدهای فروش محصولات، تولیدات، ضایعات و دورریزی های مواد اولیه ومصرفی ناشی از آن و یا ارائه خدمات در زمینه های صنعت،خدمات، کشاورزی و فرهنگ وهنر، ناشی از اجرای آموزش یا آزمون های پروژه محور و در چارچوب برنامه های آموزشی (عرضه محور و یا مبتنی بر قرارداد) با مشارکت عوامل مؤثر در آموزش (مهارت آموزان، مربیان و سایر پرسنل مرتبط در واحدهای آموزشی بدون محدودیت مکان و یا گروه های هدف) کسب می گردد.

به گفته معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی،  بر اساس این دستورالعمل مراکز آموزشی که اقدام به تولید یا قبول سفارش، فروش محصولات تولیدی و عرضه خدمات می کنند، مکلف اند به گونه ای برنامه ریزی نمایند که انجام این امر با برنامه های آموزشی آنها منطبق و هماهنگ باشد.

  • گروه خبری : اخبار استانی
  • کد خبر : 95413
کلمات کلیدی
حامد غلامی
خبرنگار

حامد غلامی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

شهرام ملایی هزاروندی مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای خوزستان
32270100
تنظیمات قالب
گفتگو انلاین

سامانه ی گفتگوی آنلاین